Przejdź do treści
Banner
Przejdź do stopki

Adaptacja

Treść

Poniżej zamieszczamy informacje dotyczące adaptacji dziecka do przedszkola oraz wyprawki przedszkolaka.  

Mamo! Tato! Debiut w przedszkolu to niełatwa sprawa. Nie zamartwiajcie się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bójcie się, że sobie nie poradzi. Ono od razu wyczuje Wasze nastroje i będzie negatywnie nastawione do nowego etapu w swoim życiu.     
 
Jak ułatwić dziecku start w przedszkolu?   ·        
Jeśli Wasz maluch nie miał do tej pory kontaktu z rówieśnikami zadbajcie, aby to nadrobić na przykład  zapraszajcie znajomych z dziećmi, częściej wybierajcie się na plac zabaw. 
Stopniowo przyzwyczajajcie dziecko do coraz dłuższych rozstań z rodzicami na przykład zostawiajcie je u babci, cioci. 
Koniecznie przyjdźcie po nie o ustalonej porze, aby nie stracić jego zaufania. 
Starajcie się często mówić pozytywnie o przedszkolu – podkreślajcie to, że pozna tam wiele dzieci, będzie mogło bawić się różnymi zabawkami, nauczy się mnóstwo nowych rzeczy. 
W żadnym wypadku nie straszcie dziecka przedszkolem. 
Wspólnie z dzieckiem przygotujcie rzeczy, które będą mu potrzebne w przedszkolu. Wybierzcie się razem na zakupy.      Przygotujcie dziecku wygodną i łatwą odzież do ubrania – spodnie na gumkę, buty na rzepy, bluzki wciągane przez głowę. Unikajcie suwaków, wymyślnych zapięć/guzików.
Sprawdźcie Państwo, czy Wasze dziecko potrafi wykonać proste, codzienne czynności – ubrać się i rozebrać, samodzielnie jeść oraz posługiwać się sztućcami, korzystać z toalety, myć ręce. Jeżeli okaże się, że ma z czymś problemy – poćwiczcie razem. Chwalcie je za każdy, nawet najmniejszy sukces. Przypominajcie także dziecku, że w przedszkolu spotka miłe panie, które pomogę w każdej sytuacji.
Wakacje to dobry czas, aby poćwiczyć samodzielność w czynnościach samoobsługowych; pozytywnie nastawiać dziecko do próbowania wszystkich potraw, a w szczególności surówek, warzyw i owoców.

Drodzy Rodzice! Ważne, aby w pierwszych dniach przedszkola: 
Odprowadzić dziecko osobiście do przedszkola. 
Dać dziecku ulubioną przytulankę – dotyczy tylko nowo przyjętych dzieci 3-letnich. 
Nie spieszyć się, przytulić dziecko, zapewnić, że się po nie wróci.
Pożegnać się ciepło, ale stanowczo. Nie należy pytać dziecka o pozwolenie.
Zawsze należy zostawić dziecko z nauczycielem, nawet jeśli przy rozstaniu trochę płacze – wychowawca za chwilę je pocieszy. ·          Nigdy nie należy uciekać, wymykać się po kryjomu czy oszukiwać dziecko, że za chwilę się po nie wróci.
Pozwolić i pomóc dziecku wyrazić różne uczucia: smutek, złość czy radość z chodzenia do przedszkola.
Mieć dużo czasu i cierpliwości dla dziecka po zajęciach – może być ono zmęczone ilością wrażeń i reagować bardzo różnie – pobudzeniem, niepokojem czy marudzeniem.
We wszystkich sprawach, które nurtują czy niepokoją – dobrze jest zwracać się w pierwszej kolejności do nauczycieli. ·          Prosimy, aby nie dawać dzieciom smoczków, butelek ze smoczkiem, jedzenia w słoiczkach, nie zostawiać cukierków w szatni, nie zakładać dzieciom pieluch!  
  
Wyprawka Przedszkolaka:  3-latki (dzieci odpoczywają na leżakach):

 Ulubiona przytulanka – tylko nowo przyjęte dzieci 3-letnie.Obuwie wewnętrzne na antypoślizgowej podeszwie (dobrze trzymające stopę/na gumkę lub na rzepy).Wygodne dresowe spodnie na gumce (nie jeansy czy spodnie na szelkach, z suwakami lub innymi skomplikowanymi zapięciami).  Podpisany woreczek z rzeczami na zmianę (przynajmniej dwa komplety);     

Dzieci starsze: Obuwie wewnętrzne na antypoślizgowej podeszwie (dobrze trzymające stopę/na gumkę lub na rzepy);        Podpisany woreczek z rzeczami na zmianę (przynajmniej jeden komplet);                                                                                            
               
              Prosimy, aby wszystkie rzeczy dziecka z wyprawki były podpisane

28877