ENMOT – Elektro- Neuro Mobilizacji Obszaru Twarzowego

Jest nam bardzo miło poinformować Państwa, że Pani Agnieszka Jaszczak i Pani  Karolina Graczyk zostały certyfikowanymi terapeutkami ENMOT – Elektro- Neuro Mobilizacji Obszaru Twarzowego.

ENMOT- Elektro-Neuro-Mobilizacja obszaru twarzowego to metoda wybitnych specjalistów neurologopedii: Magdaleny Mazur , która wykonywała badania przesiewowa w naszym Przedszkolu w czerwcu 2023r. oraz jej współpracownka Sebastiana Grzechnika.

ENMOT- Elektro-Neuro-Mobilizacja obszaru twarzowego to metoda uzupełniająca proces terapeutyczny. Nie zastępuje terapii logopedycznej, ale ją wspomaga. Tę metodę można m.in. wykorzystać u dzieci z wadami wymowy, które oddychają i połykają nieprawidłowo, mają trudności z pozycją spoczynkową języka.

Metoda jest przeznaczona dla:

• osób z trudnościami połykania,
  • osób z trudnościami artykulacji,
  • osób z asymetrią twarzy,
  • osób z trudnościami dyzartrycznymi,
  • osób z nadmiernym ślinotokiem,
  • osób po udarach,
  • podczas kształtowania się rozwoju mowy,
  • osoby z  rzadkimi zespołami genetycznymi (SMA, SLA, DMD, SCA, ZESPÓŁ MOEBIUSA, CHARGE, TREACHERA COLLINSA),
  • MPDz,
  • Osób z nienormatywną dystrybucją napięcia mięśniowego,
  • osoby z rozszczepami.

OSOBY, KTÓRE SĄ  POD STAŁĄ OPIEKĄ LEKARZY SPECJALISTÓW POWINNY OTRZYMAĆ ZAŚWIADCZENIE O BRAKU PRZECIWWSKAZAŃ DO ELEKTROSTYMULACJI.

Prądy wykorzystywane w ENMOT (TENS) pobudzają nerwy do produkcji małego, powtarzalnego skurczu mięśni. Prowadzenie terapii jest bezpieczne i bezbolesne. Pacjent może odczuwać “dotyk skrzydełek motyla” a następnie lekkie mrowienie. Jest to zamierzony efekt działania elektrostymulatora na odpowiednim poziomie używanej częstotliwości. Terapia nie prowadzi do uszkodzeń nerwów.

Dla uzyskania najlepszej skuteczności zaleca się serię zabiegów minimum 2 razy w tygodniu przez 6 do 8 tygodni, w zależności od poprawy stanu stymulowanej okolicy.

Przeciwwskazaniami do elektrostymulacji są:

• choroby neurologiczne (padaczka),
  • choroby kardiologiczne (rozrusznik serca),
  • zakażenie bakteryjne,
  • aparaty ortodontyczne stałe,
  • implanty słuchowe,
  • uszkodzenie skóry w miejscu zabiegu,
  • nowotwory